5. den ... Stockholm - Karlstad ... Poklad z hlubin moře

Ze všech dnešních zážitků bych vám rád popsal dva a řekl bych, že patří ve Švédsku k nejlepším, zítra už se vydáme do Norska. Ráno jsme pokračovali v poznávání Stockholmu a zamířili do muzea, jehož hlavní atrakcí je 69 metrů dlouhá loď Vasa. Jednou jedinkrát, v roce 1628, vyplula na moře, aby se vzápětí potopila, byla moc těžká a vratká. 333 let spočívala na dně moře, než byla vyzvednuta, aby se stala perlou Stockhomu. Všem nám padá brada, když ji obdivujeme, nic podobného jsme nikdy neviděli. Slavnější by mohl být snad jen Titanic.

Druhý mimořádný dojem mám z večerní vyjížďky na kole. Kousek od jezera Vänern jsme s Mončou projížděli lesem, který byl prošpikován trasami pro běžce a cyklisty. Řeknete si no a co? Jenže Švédové pohyb a trénink asi milují. Nejen, že se mu masově věnují, ale mají k tomu ideální podmínky. Trasy na běhání mají například vylepšené různými stanovišti, kde mají za úkol se protahovat, cvičit s dřevěnými kládami na místo posilovacích strojů a podobně. Cyklisté mají pro změnu vložené náročnější úseky speciálně pro horská kola, jezdíte přes kořeny či do prudkých kopečků.

Mimochodem samotné jezero je rájem pro dovolenkáře i krátkodobé výletníky. Někteří grilují, další jezdí na člunu, koupají se, sportují nebo jen tak koukají na největší švédské jezero. Mít tady chatu musí být velkým bohatstvím a teď nemluvím o penězích, ale pohodičce, relaxu, krásném životě.

 

Fotogalerie: 5. den