17. den … Oulu – Lahti … Kolik jezer má Finsko?

Otázka z názvu asi nemá správnou odpověď, mrknul jsem na internet a našel nejpravděpodobnější počet - 187 tisíc. Ruku do ohně bych za údaj nedal a my rozhodně nemáme v plánu číslo přepočítávat, vždyť to ani nejde. Jak tak Finskem jedeme, ani se nestíháme dívat vlevo, vpravo či před sebe a dělat čárky. Všude vidíme vodu, někdy jen menší tůňku, jindy naopak nedohlédneme na protější břeh. Jako v zrcadle se na vodní ploše odráží bílé mraky, domky a lodičky, nad hladinu vyrůstají menší ostrůvky a občas i obydlené ostrovy. Pozadí, nebo chcete-li okolí, tvoří pochopitelně louky a nádherné lesy.

Ještě jsem vám zapomněl sdělit, že jsme se posunuli v čase o hodinu dopředu, což nás první den docela překvapilo. Zase jsme nestihli vyjet na kole a nezvládli jsme to ani dnes. Náš program je příliš nabitý, kilometrů i zážitků je tolik, že do něj cyklistické vyjížďky už bohužel nevlezou.

V Lahti, kde dnes spíme, mají zpívající fontánu, která potmě hraje všemi barvami. Má to však jeden zádrhel, v létě jaksi není tma. Od té doby, co jsme vodotrysk uviděli, tak se přehadujeme, kdy ho vlastně osvětlují? V zimě tady pro změnu určitě mrzne a dost těžko mohou trubkami prohánět vodu, leda by ji ohřívali. Budeme se muset mrknout na internet, ale až někdy, dnes se jde do hajan, zítra hlavní město a pak trajekt do Estonska.

 

Fotogalerie: 17. den