16. den … Riksgransen – Oulu … Návštěva Santa Clause

Dnešní den měl být podle plánu nudnější než ostatní, cílem bylo přejet více než 700 kilometrů přes Švédsko a kus Finska. V našem plánu nic moc speciálního nebylo, ale jak už to bývá, nečekané události daly i dalšímu dni šťávu. „Vidím soba,“ zvolala z ničeho nic Alena. Už už jsem chtěl mávnout rukou, manželka přece bez brýlí přehlédne i vlastní matku. Pak jsem přece jen mrknul koutkem oka do příkopu a on tam opravdu byl. Skočil jsem na brzdu a otočil auto do protisměru. Zvíře se nás nebálo a čekalo, až se přiblížíme. Jenže pak projelo jiné auto a sob byl pryč. „Ani jsem nestihla udělat fotku,“ lituje Monika. V tu ránu se však o kus dál náš nový kamarád vrátil z lesa a namířil si to přímo přes cestu. Blik a máme snímek.

Měli jsme štěstí nebo se jednalo ve zdejších končinách o běžnou situaci?  Z úvah nás vytrhují další dva fešáci kousek od asfaltky. Teď už máme všichni oči na stopkách a postupně napočítáme deset sobů, mnozí z nich pár desítek metrů poskakují před naším autem. To byste nevěřili, jak nás každé takové setkání nadchlo.

Další zážitek, o němž se nemůžu nezmínit, se odehrál ve městě Rovaniemi. „Tady bydlí Santa Claus,“ upozorňuje nás Jirka. Přestože v našich končinách je symbolem vánoc Ježíšek, zatáčíme do vesnice, kde se to jen hemží malými dětmi. Každý si chce odnést na památku nějaký suvenýr červené barvy, ale hlavně Santovi poslat či osobně předat dopis s přáním, jaký dáreček by neměl chybět pod stromečkem.

Pokud si myslíte, že si dělám legraci, pak se podívejte do naší fotogalerie. Najdete v ní dokonce fotku Jirky se Santou. Normálně se na něj stojí fronta. Jakmile přijdete na řadu, vstoupíte do kanceláře, kde sedí Santa Claus v křesle. Chvíli si s vámi povídá, pak jdete pryč a vstoupit může další. Vaši návštěvu zaznamenává kamera a fotoaparát. Pokud chcete, koupíte si za 40,- EUR práva stáhnout si ze setkání asi minutové video a pár fotek. Co čert nechtěl, zrovna dnes jim nefunguje výtah. Santa Claus přerušuje své úřadování v prvním patře a po schodech sestupuje k Jirkovi, aby ho pohladil, povykládal si a dokonce se nechal i zdarma vyfotit. Nikdo se ho o to neprosil, ani nevíme, jak se o nás dozvěděl, ale bylo to milé. Do Česka prý přijede až za 126 let, máme tedy štěstí, že jsme ho mohli vidět na vlastní oči dnes. Teď už víme, že Santa Claus opravdu existuje.

 

Fotogalerie: 16. den