Svatební cesta

Na začátku plánů naší svatební cesty vzniklo menší nedorozumění. Původně jsme totiž mluvili o italských Benátkách. Ty jsem vybrala spíš já, protože jsem tam byla před 10 lety a přišlo mi romantické se tam vrátit a ukázat je i manželovi. On mi mezitím párkrát vykládal o jeho dřívějších dvou služebních cestách do Holandska. Když jsem ho tak poslouchala, zajímala mě tahle země mnohem víc, a přistihla jsem se, že do Benátek se mi zase až tak moc znovu nechce. Když jsme to probírali znovu, manžel řekl, že tam chtěl jen kvůli mě. Já zas kvůli němu, tak proč tam jezdit? :-) Stačilo se jen na sebe podívat, a aniž bysme to řekli, najednou jsme věděli, kam pojedeme. Holandsko vyhrálo. Přesněji řečeno, když už, tak Benelux = Lucembursko, Belgie, Holandsko.
Protože ani jeden z nás neumí jazyky a já jsem navíc měla jen samé kladné zkušenosti z cestovkama, vyrazili jsme na organizovaný zájezd autobusem. Začali jsme v hlavním městě Lucemburska - v LUCEMBURKU. Prohlédli jsme si městské hradby, rozhlídli jsme se na město z několika mostů a podívali se do katedrály Notre - Dame ze 17. století, pod kterou je hrobka českého krále Jana Lucemburského.

Poté jsme přejeli do Belgie a podívali se na PAMÁTNÍK BITVY U WATERLOO, který byl postavený v roce 1914. Na 40 m vysoký umělý pahorek vede 226 schodů. Na vrcholu je obrovská socha lva. Vedle pahorku je kruhová budova. Uvnitř je na stěnách panoramatický obraz a výjevy z bitvy u Waterloo. Další zastávkou dne bylo hlavní město Belgie BRUSEL. Prohlédli jsme si gotickou radnici z 15. století. Je 96 m vysoká a na věži je  socha sv. Michala, patrona Bruselu. Nemohli jsme vynechat ani symbol Bruselu - sochu čůrajícího chlapečka. Ten má ve městě i svůj méně známý protějšek, který jsme taky viděli - čůrající holčičku :-) Poté jsme se podívali k Atomiu. Atomium vzniklo při příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58. Je to model základní buňky krystalové mřížky železa, zvětšený 165 miliardkrát.

Druhý den ráno jsme zahájili prohlídkou v BRUGÁCH. Říká se jim "Benátky" severu, takže jsme se do těch "Benátek" oklikou přece jenom dostali :-) Je to nádherné středověké město. Pro mě v tom, co jsme v Belgii viděli vyhrálo na plné čáře. Procházeli jsme se v něm brzo ráno, ještě před návalem turistů a ve vodě, která je všude kolem (síť vodních kanálů, tvořených řekou Reie) se krásně zrcadlily gotické budovy. Poté nás čekaly ANTVERPY - druhé největší město Belgie, které má velký přístav a nachází se v něm několik menších tvrzí a pevností. V jedné z nich - pevnosti Het Steen je námořní muzeum, do kterého jsme se podívali.
A už nás vítalo Holandsko. Druhé největší nizozemské město a největší evropský přístav - ROTTERDAM. Jeho hlavní atrakcí je vyhlídková věž Euromast, vysoká 185 m. Na její vrchol jezdí výtah a je z ní nádherný pohled na město i moderní most Erasmusburg, spojující severní a jižní Rotterdam. Další den jsme si vydali do ALKMAARU. Na náměstí se každý pátek (od dubna do září) konají sýrové trhy. Kromě běžných a častých stánků, nabízejících sýry, keramiku i dřeváky jsou hlavním lákadlem obrovitánské "bochníky" sýra. Soutěžní týmy je tady nosí na speciálních nosítkách na čas, váží je, přendávají do aut... Jinak je město protkáno kanály, které slouží k odvodňování nizozemského území. Ve skanzenu ZAANSE SCHANS je k vidění spousta pro Holandsko typických větrných mlýnů. Do některých z nich se dá přímo podívat. My jsme navštívili ten, kde se lisuje arašídový olej. Krásně to tam vonělo a pohled z "verandy" pod střechou byl úchvatný.

V NAARDENU jsme pak zašli do kaple s hrobem Jana Amose Komenského a v HAAGU se podívali na budovu mezinárodního soudního dvoru. Nádherný zážitek nás čekal v MADURODAMU, kde jsou na ploše 18 000 metrů čtverečních miniatury staveb a míst Holandska. Zavzpomínali jsme na místa, které jsme viděli během pár předešlých dní a moc se nám tam líbilo.
Co by to ale bylo za  poznávání Holandska bez navštívení typické továtničky na výrobu sýrů a dřeváků. Obojí jsme obdivovali v nádherné vesničce VOLENDAM. A po obou přednáškách jsme si mohli hned v místím obchůdku nakoupit "povinné" suvenýry domů. Což jsme udělali moc rádi. Podobná podívaná na rybářskou osadu s dřevěnými domky na kůlech se nám naskytla ve vesničce MARKEN, která nás však přivítala trošku uplakaným počasím. Na kráse a atmosféře jí to ale rozhodně neubralo.
Naší poslední zastávkou před odjezdem domů, bylo hlavní město Nizozemska - AMSTERDAM. Nadchl nás plovoucí trh, kde se prodávají jak čersvě řezené květiny, tak i semínka, kaktusy a hlavně cibulky tulipánů nejrůznějších barev. Stejně jako v Belgii polovina lidí z autobusu neodolala výborné belgické čokoládě, tak i cibulky tulipánů vévodily našim nákupům z Amsterdamu. Podívali jsme se i do brusírny diamantů a prošli si historické jádro města. Projeli jsme se i lodí. Byla to nádherá cesta a máme určitě na co vzpomínat.