13.+14. den Víkend v hlavním městě

Jediné místo na naší expedici, kde strávíme dvě noci je Madrid. Možná bychom zvládli tím naším kvapíkem oběhnout všechna důležitá místa za den, ale živíme naději, že seženeme lístky na býčí zápasy a ty jsou až v neděli večer. V sobotu se tedy věnujeme nejprve umění. V muzeu Prado jsou k vidění díla všech důležitých španělských malířů, v pozadí zájmu nezůstávají ani zahraniční umělci. Goya, Velázquez, Rubens nebo Picasso, znalci i laici si přijdou na své.
Zbytek soboty a velkou část neděle pokračujeme v procházkách po uličkách a náměstích Madridu. Nejzajímavější místa jsme vám zařadili do naší fotogalerie. Kdo hlavní město Španělska zná, může společně s námi zavzpomínat a kdo ne, třeba se k návštěvě nechá zlákat. Nakonec jsme zjistili, že by se tady dalo strávit i více dní než pouhé dva, ale teď už se těšíme na býčí zápasy. Lístky se nám nakonec podařilo získat celkem snadno, v tomto období zdaleka nebývá vyprodáno.
K vidění je šest nerovných soubojů bojovných býků s matadorem a jeho pomocníky, vítěz je předem znám. Máme poněkud smíšené pocity, respektujeme španělské tradice, ale postupné zabíjení zvířat nám přijde přece jen poněkud drsné. Průběh všech zápasů je velmi podobný, ale protože jsme na ničem podobném doposud nikdy nebyli, některé zákonitosti a pravidla chápeme postupně a některé vůbec. Určitě si později ještě dostudujeme podrobnosti. Býk je nejprve oslaben pomocníky matadora, kteří ho nahánějí z místa na místo. Poté přijíždí další bojovník na koni, aby při souboji obou zvířat zapíchnul býkovi do zátylku kopí. Následují mrštní banderillos, jejichž úkolem je zabodnout do býkova hřbetu další bodce. Teprve až je zvíře výrazně oslabeno přichází hlavní matador s červenou muletou a mečem, kterým má pokud možno jedinou ránou zvíře usmrtit. Jakmile býk leží, doráží ho pomocníci dalšími bodnými ranami do šíje. Bezvládné tělo odváží koně, což je údajně pro býka pocta. Tolik dnešní zážitky, které bych zatím nechtěl podrobněji komentovat, neobvyklou událost musíme nejdřív zpracovat a nedělat unáhlené závěry, určitě se k býčím zápasům ještě někdy vrátíme...

Fotogalerie: 13.+14. den

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>