Naše besedy


Guatemala a Mexiko

V Guatemale a Mexiku jsme zkoumali historii mayské civilizace, šplhali na vrcholky pyramid, navštěvovali zdejší tržnice i domorodé obyvatele a samozřejmě ochutnávali místní speciality. Taky jsme se dozvěděli, v čem spočívá pracovní náplň hřbitovních šamanů a zažili dokonce výbuch sopky. Podívali jsme se do divoké přírody, podzemních jeskyní zvaných cenotes a v Karibském moři plavali se želvami. Po obou zemích jsme putovali na vlastní pěst, jezdili místní dopravou i pronajatým autem. Prozradíme vám, jestli je tento způsob cestování ve Střední Americe bezpečný.

Panama a Kostarika

Vypravili jsme se do Střední Ameriky. V Panamě jsme kromě známého průplavu dokonale prozkoumali chudinskou čtvrť a zjistili, jak funguje drogová mafie či kohoutí zápasy. Podívali jsme se také k místním indiánům a na souostroví San Blas.
V Kostarice jsme projížděli národními parky s mnoha endemickými zvířaty a rostlinami. Také jsme se koupali v termální řece, sami vyráběli z kakaových bobů čokoládu a na rozsáhlých plantážích ochutnávali čerstvé ovoce. Promítané fotografie a videoukázky doprovodíme humorným i dramatickým komentářem.

Kanada a USA

Projeli jsme napříč Kanadou z východu až na západní pobřeží. Poznali jsme významná města a procházeli se překrásnou přírodou. Cestu nám zkřížil los, medvěd či bizon. Na cestě jsme se koupali i koulovali a zažili celou řadu veselých i dramatických historek.
Zpět do Montrealu jsme se vydali pro změnu přes USA a navštívili další unikátní místa. Za všechny jmenujme Mount Rushmore, Niagarské vodopády nebo New York, který nám vehnal i slzy do očí. Zveme vás na přátelské posezení plné dobrodružných i humorných zážitků.

Kambodža, Laos a Thajsko

V pestré projekci vám představíme nádherné barevné chrámy, exotickou přírodu i život obyčejných lidí. Dozvíte se, jaké má člověk pocity při jízdě na slonovi nebo když vám na hlavu skočí opice. Překvapí vás unikátní tržiště na kolejích nebo vodních kanálech. Zjistíte, co všechno se dá vyrobit z krokodýla, jak chutnají pečení pavouci nebo k čemu slouží pálenka z jedovatého hada. Poznáte život dlouhokrkých žen a překvapí vás povinnost mužů zaplatit rodičům za budoucí manželku.
 
Barma a Vietnam

Při povídání o expedici po Barmě a Vietnamu vám Alena a Jirka Márovi prozradí tolik exotických zážitků, že budete jen nevěřícně kroutit hlavou. Vysvětlí vám, jak se žije na plovoucích ostrovech a proč rybáři pádlují nohama. Uvidíte videozáběry z balónu na krajinu plnou chrámů i ranní rozcvičku důchodců v ulicích Hanoje. Dozvíte se, zajímavosti ze života obyčejných lidí i o císaři, který měl 300 manželek. Nahlédnete do skvělých asijských kuchyní, ale také uslyšíte, jak lehce se dá jídlem otrávit.

Skandinávie a Pobaltí

Na Velké severské cestě jsme ujeli téměř 10 tisíc kilometrů. V Kodani jsme si prohlédli nově otevřené obří akvárium Modrá planeta. Ve Švédsku jsme byli okouzleni romantickým hlavním městem Stockholm. V Norsku jsme žasli nad úchvatnou přírodou - na vodopádech, skalách, ostrovech i ve fjordech jsme mohli oči nechat. Spočítat finská jezera je úkol nesplnitelný, ale mimořádně zajímavý. Estonsko, Lotyšsko a Litva nám připravily nejedno překvapení a zážitky, na které se nezapomíná. Představíme vám samozřejmě i celou řadu dalších míst z naší téměř měsíční expedice.
 
Španělsko a Portugalsko

Představíme vám největší perly z naší expedice po Pyrenejském poloostrově. Uvidíte Magickou fontánu v Barceloně, vystoupení delfínů ve Valencii i býčí zápasy v Madridu. Navštívíme královský palác, skalní město i Šmoulí vesnici. Podíváme se na přírodní laguny, větrné mlýny Dona Quijota nebo volně žijící opice v Gibraltaru. Zjistíme jak se dělá iberská šunka či portské víno a pojedeme na nejvyšší horské dráze Evropy. Uvidíte i mnoho dalších zajímavostí, vždyť jsme na výpravě ujeli celkem dvanáct tisíc kilometrů.

Rakousko a Francie

Po všech našich exotických cestách jsme obrátili pozornost na Evropu. Představíme vám nejzajímavější místa Rakouska - podíváme se do Alp, k jezerům, vodopádům i ledovcům. Seznámíme vás se životem na statku, prozkoumáme nejznámější města a zavítáme i do fantastické čokoládovny. Přes Německo a Švýcarsko společně dojedeme do Francie, kde jsme si pronajali hausbót, plavili se po vodním kanále Du Midi a poznávali Provence.

Západ USA a Havajské ostrovy

Prozkoumali jsme všechny nejznámější národní parky severoamerického západu od jihu až ke kanadské hranici. Kromě překrásné přírody nás zlákalo také centrum hazardu Las Vegas, červené koberce Holywoodu nebo proslulá věznice Alcatraz. Na Havajských ostrovech jsme navštívili vyhlášené pláže s mořem skrývajícím korálové útesy plné pestrobarevných rybek a tajemných želv. Ale čekaly nás i hrozivé vulkány, žhnoucí láva a boj s výškovou nemocí.

Austrálie a Tasmánie

Australské promítání vás často donutí vydechnout: „To snad není možný.“ Objeli jsme celý kontinent kolem dokola a vydali se i do horoucího středu k posvátnému rudému monolitu Uluru. Cestou jsme viděli skákající krokodýly, šnorchlovali ve Velkém bariérovém útesu, házeli bumerangem nebo naslouchali hraní Aboridžinců na didžeridu. Žasli jsme v poušti mezi tisícovkou skalních jehel Pinnacles, nadšeně krmili klokany z ruky a šplhali po žebříku kolem stromu do výšky 70 metrů. 

JAR, Namibie, Botswana a Zimbabwe

Při úžasně barevné projekci se dozvíte, jak se dá neznámými končinami černého kontinentu cestovat na vlastní pěst - terénním autem divočinou i pouští a přitom spát ve stanech. Společně navštívíme Kapské Město i hliněnou vesnici tradičně žijících Himbů. Budeme stát tváří v tvář divokým zvířatům, zatají se nám dech ve sloním obklíčení a snad přežijeme i kousnutí šestimetrovým hadem. Podíváme se na největší písečné duny světa i hřmící masy Viktoriiných vodopádů.

Dánsko, Faerské ostrovy, Island a Grónsko

V Dánském království nás překvapí druhá největší sbírka krokodýlů na světě, vodní zámek na dřevěných kůlech nebo rytířské souboje. Následovaly nesčetné vodopády a úžasné fjordy Faerských ostrovů. Island nás svými sopkami, ledovci i vařícím blátem přesvědčil, že si právem zaslouží své pojmenování Země ohně a ledu. A co teprve ochutnávka shnilého žraloka nebo muzeum penisů. V Grónsku jsme díky pobytu v místních rodinách poznali tradiční způsob života i lovu a zblízka se podívali na telení ledovců.

Japonsko

Společně navštívíme tajemné chrámy, překrásné zahrady, neklidné sopečné oblasti i nespoutané vodopády. Projedeme se rychlodráhou šinkanzen, budeme obdivovat mohutné zápasníky sumó i křehké gejši. Ochutnáme exotické jídlo i neobyčejné zvyky v typických japonských restauracích a lázních, ve kterých se koupají dokonce i opice. Nahlédneme přímo do života japonské rodiny a poznáme jejich tradice i současný způsob života.

Ekvádor a Galapágy

Nejprve se zastavíme na ostrově Bonaire v Karibském moři. Potkáme se s osly, leguány i úžasným podmořským světem. Potom se ubytujeme přímo v ekvádorské rodině a zjistíme, jak žijí běžní Ekvádorci. Také vám povíme o studiu španělštiny. Poznáte podivuhodná tajemství rovníku a dozvíte se, jak chutná morče. Zjistíte jak nebezpečný je život v amazonské džungli, kde jsme navštívili pralesní indiány. A na závěr odletíme za ojedinělými zvířaty na stále nedotčené Galapágy.

Nový Zéland

Seznámíte se s překrásnou přírodou Nového Zélandu i zvyky domorodých obyvatel. Uvidíte tančit Maory, vařit bláto i tryskat gejzíry. Poznáte jak se na Novém Zélandu slaví vánoce i Silvestr. Nahlédnete do země Pána prstenů. Společně se vydáme lodí do fjordů, k vodopádům, ledovcům či Palačinkovým skalám. Z bezprostřední blízkosti budeme pozorovat lachtany, tučňáky, albatrosy i velryby. Podíváme se, jak farmáři stříhají ovce a vydáme se i do Queenstown, hlavního města adrenalinových sportů celého světa.